Jakie rośliny ozdobią nowoczesny salon?

Zastanawiasz się pewnie nie raz, w jaki sposób zaaranżować wnętrze Twojego mieszkania, tak aby było jak najbardziej przytulne. Komfortowe mieszkanie to nie tylko jego powierzchnia, czy nowoczesne meble, ale i rośliny. Umiejętnie wkomponowane w aranżację wnętrza stworzą z nią spójną całość. Tak więc jakie kwiaty wybrać, by ozdobić nasz salon?

Daktylowiec kanaryjski (Phoenix canariensis)

Daktylowiec kanaryjski, zwany również palmą królewską to jedna z najbardziej spektakularnych roślin do salonu. Może dorastać nawet do wysokości 40 metrów, dlatego najlepiej sprawdzi się w dużym wnętrzu. Doskonale wygląda zarówno w ceramicznych donicach, jak i w drewnianych osłonkach.

Palma koralowa (Chamedorea elegans)

Palma koralowa zawdzięcza swą nazwę drobnym owocom przypominającym korale. Pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki Środkowej. Ma pierzaste, duże liście, które mogą osiągać do 60 cm długości. Może się dość szeroko rozrastać, więc warto ją odpowiednio wyeksponować atrakcyjną donicą z terakoty, bądź elastycznej trawy morskiej.

Fikus lirolistny (Ficus lyrata)

Fikus lirolistny to jeden z mniej popularnych gatunków figowca. Jest niezastąpiony zarówno w nowoczesnych przeszklonych wnętrzach, jak i w przedwojennych kamienicach z wysokimi oknami. Jego szerokie, intensywnie zielone liście doskonale prezentują się w koszach z trawy morskiej, czy w miedzianych donicach. Bardzo szybko rośnie, w naszym wnętrzu może osiągnąć nawet 10 metrów wysokości.

Pilea peperomiowata (Pilea peperomioides)

Pilea peperomiowata to łatwa w pielęgnacji roślina, która charakteryzuje się okrągłymi i dość grubymi listkami na długich, sterczących łodyżkach. Jest to sukulent, dlatego niestraszne mu są delikatne przesuszenia. Doskonale zaprezentuje się np. w terakotowych donicach. Jeśli mamy rękę do roślin doniczkowych, to możemy spróbować ukształtować pileę na wzór małego drzewka.

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

Monstera dziurawa to niezwykle popularna roślina. Ma charakterystyczne liście, jest rozłożysta i odporna na trudne warunki. Odpowiednio wkomponowana w przestrzeń może stanowić samodzielną aranżację nowoczesnego salonu. W przeszklonych wnętrzach daje delikatny półcień, a w zestawieniu z różnymi gatunkami palm stworzy wrażenie oranżerii. Pojedyncze liście monstery to także atrakcyjna dekoracja bukietu w wazonie.

Sagowiec odwinięty (Cycas revoluta)

Sagowiec odwinięty, znany również pod nazwą cykas, pochodzi z Azji. Ma bardzo dekoracyjne, ciemnozielone liście, które nadadzą naszemu wnętrzu egzotyczny charakter. Warto zapewnić mu swobodne miejsce w mieszkaniu, ponieważ jest dość obszerną rośliną. Co ciekawe, choć wyglądem przypomina palmę, to tak naprawdę nią nie jest. Latem można go wystawić na balkon lub taras. Doskonale komponować się będzie w zestawieniu z innymi gatunkami palm.

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia)

Zamiokulkas zamiolistny to bardzo popularna roślina w naszych domach. Ma niewielkie wymagania i jest odporna na niekorzystne warunki. Nie lubi nadmiernego podlewania i najlepiej rośnie w miejscach półcienistych. Jej ozdobą są długie liście w kolorze ciemnej zieleni, które wyrastają z kłączy. W cynowej, bądź terakotowej osłonce sprawdzi się zarówno w klasycznej ekspozycji parapetowej, jak i jako aranżacja regału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *