Modne dekoracje okien

Choć zasłony i firany nie są już tak modne jak kiedyś, to wciąż możemy je spotkać w naszych mieszkaniach. Zyskały więcej ogłady i nabrały nowego wyglądu – podobnie jak nowoczesne meble, które nie przypominają już wyglądem popularnych niegdyś mebli Kowalskich.

Najnowsze trendy

Modne są jednokolorowe tkaniny, najlepiej sięgające do podłogi. Dominują lekkie pastele. Z mody zdecydowanie wyszły już koronkowe i żakardowe firany. Zasłony, choć obfite, nie powinny dominować nad wnętrzem, dlatego najlepiej jeśli są wykonane z lekkich, transparentnych lub mlecznych tkanin.

Jeśli preferujemy nowoczesne rozwiązania w naszym mieszkaniu, to doskonale sprawdzą się panele zasłonowe. Nadają się do użytku w każdym pomieszczeniu – zarówno w kuchni, jak i w sypialni – i można je łatwo przesuwać na specjalnych szynach. Można je też wykorzystać do dzielenia pokoju.

Osłona przed światłem słonecznym

Rolety i żaluzje, które powstały z myślą o zabezpieczeniu przed wpadającym do pomieszczenia słońcem w niczym już nie przypominają tych sprzed lat. Teraz są funkcjonalne i estetyczne. Same w sobie stanowią już wystarczającą ozdobę okna. W nowoczesnej aranżacji okien sprawdzą się drewniane lub harmonijkowe żaluzje. Najbardziej eleganckie wydają się rolety typu dzień – noc, które pozwalają precyzyjnie regulować dopływ światła do wnętrza.

Okno na świat

Określenie „okno na świat” nie jest przypadkowe. Pierwszą rzeczą, którą robimy po przebudzeniu, jest rzut oka, co dzieje się na dworze. Niejednokrotnie od tego co widzimy przez okno zależy nasz cały dzień. Na pewno ciekawie upięta tkanina, czy pomysłowo dobrane firanki będą cieszyły nas od samego rana.

Czym udekorować duże okno?

Ciekawa aranżacja okna składa się wielu elementów. Po pierwsze, warto zadbać o szyby w naszych oknach. Czasem są one tak dekoracyjne, że tkanina staje się zbędna. Do wyboru mamy wiele kolorów i rodzajów szyb – z ciekawą fakturą lub zatopionymi pęcherzykami powietrza. Dodatkowym atutem będzie ciekawe zamknięcie, którym udekorujemy futrynę. W sklepach designerskich lub – po prostu – w sklepach ze starociami znajdziemy ciekawe klamki mosiężne lub fikuśne żelazne zasuwy.

Im większe są nasze okna, tym ich dekoracja bardziej zdominuje wystrój całego wnętrza. Do dużych pomieszczeń z wysokimi oknami pasują ciężkie aksamitne zasłony, tkaniny z grubego lnu, suto marszczone kotary, czy ozdobne festony. Można wykorzystać też bogato haftowane kilimy i maty, które wbrew obiegowym opiniom zdobią nie tylko ściany i podłogi.

A co powiesić w małych oknach?

Do małych okien wykorzystajmy lekkie tkaniny – woale, koronki i satyny. Zasłony sięgające podłogi będą optycznie zmniejszały nasze małe okno. Najlepsze będą krótkie pastelowe firanki lub zasłony. W małych oknach sprawdzą się też rolety lub wertykale, które optycznie je poszerzą lub wydłużą. Idealnym rozwiązaniem będą też shuttersy, czyli robione na wymiar drewniane wewnętrzne okiennice. Nadadzą Twojemu wnętrzu śródziemnomorski charakter i mają dużą zaletę – łatwo je utrzymać w czystości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *