Oświetlenie w nowoczesnym salonie

Dzisiaj parę słów o tym, jak wybrać optymalne oświetlenie do nowoczesnego salonu. Salon to nie tylko miejsce wypoczynku, ale reprezentacyjne pomieszczenie w naszym domu, zatem wymaga odpowiedniego doświetlenia sztucznym światłem. Nawet w ciągu dnia nie zawsze wystarcza nam ilość naturalnego światła w salonie.

Jakie lampy do salonu?

Światło w salonie spełnia zarówno funkcję użytkową, jak i dekoracyjną. Nadaje pomieszczeniu charakter i pozwala wyeksponować umieszczone w nim dekoracje. Aranżację oświetlenia w salonie na pewno trzeba zacząć od spokojnego przemyślenia, w jakim klimacie chcemy utrzymać cały pokój. Jest tyle tendencji i stylów, że warto ułożyć sobie w głowie konkretną, wyważoną aranżację. Warto też dopasować oświetlenie do tkanin, dekoracji i mebli, które już mamy w pokoju – nowoczesne meble prawdopodobnie nie będą pasowały do staroświeckiej lampy.

Planując oświetlenie salonu trzeba wziąć pod uwagę zarówno lampy stojące, jak i sufitowe. Co ciekawe, w nowoczesnych aranżacjach wnętrz idealne oświetlenie salonu wcale nie oznacza lampy wiszącej w samym jego środku. Jeśli w naszym salonie mamy wydzieloną strefę jadalną z dużym stołem, to lampa, która się nad nim znajdzie powinna być dopasowana do jego wielkości i rodzinnego charakteru. Nie może ona wisieć zbyt nisko, ani zbyt wysoko. Należy też pamiętać, że światło, które emituje, powinno być rozproszone i ciepłe. Jeśli nasz stół jest prostokątny, to można zastosować więcej niż jedną lampę, tak, by cała jego powierzchnia było dobrze doświetlona. Do stołu okrągłego wybierzmy raczej okrągłą lampę.

W sklepach z oświetleniem zazwyczaj mamy do wyboru kilkaset modeli lamp. Różnią się kolorystyką, wzornictwem, wymiarami, czy parametrami oświetleniowymi. Na pewno nie warto sugerować się jedynie urodą konkretnej lampy, bo w krótkim czasie może się okazać, że jej zakup był błędem.

Umiejętnie dobrana lampa może optycznie powiększać przestrzeń salonu. Najlepiej sprawdzi się lampa, która daje światło rozproszone. Z kolei lampy o nieprzezroczystych kloszach dają bardziej kierunkowe światło, więc łatwiej wyeksponują detale pomieszczenia.

Lampa stojąca

Warto się zastanowić nad funkcją, jaką lampa stojąca ma spełniać w poszczególnych częściach salonu i dobrać oświetlenie strefowo. Stojąca lampa pozwoli doświetlić strefy, które służą np. do czytania czy oglądania telewizji. Ma też tą zaletę, że można ją łatwo przestawiać i dostosowywać do układu mebli. Lampa stojąca może być niejednokrotnie bardzo oryginalną dekoracją w salonie.

Lampa sufitowa

Wybór lampy wiszącej zależy od efektu, który chcemy osiągnąć w pokoju. Jej wielkość, materiał oraz rodzaj rzucanego światła musi być dopasowany do wielkości salonu, jego kształtu, mebli oraz stylu, w którym urządzone jest całe pomieszczenie. Lampy wykonane ze szkła lub metalu dobrze odnajdą się w minimalistycznym wystroju, natomiast drewniane, plastikowe, czy papierowe lepiej sprawdzą się w tradycyjnie urządzonym salonie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *