Jak urządzić salon z aneksem kuchennym?

Salon połączony z aneksem kuchennym to sprawdzona metoda aranżacji wnętrza – szczególnie jeśli mamy małe mieszkanie.

To, czy uzyskana przestrzeń będzie funkcjonalna zależy głównie od dobrego projektu i właściwego zagospodarowania powierzchni. Połączenie salonu z kuchnią optycznie powiększy pomieszczenie i nada mu lżejszy charakter.

Nowoczesny salon z aneksem kuchennym można uzyskać wyburzając ścianę pomiędzy kuchnią a pokojem dziennym. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku ciemnej lub ciasnej kuchni. Jeśli chcemy nadać połączonym pomieszczeniom spójny wystrój, to zastosujmy jednolitą kolorystykę i fakturę podłóg.

Warto dobrze zaplanować obie strefy – kuchenną i wypoczynkową – i wybrać meble, które będą ze sobą współgrać. Nowoczesne meble kuchenne posiadają eleganckie fronty i efektowane okucia, które mogą z powodzeniem konkurować z meblami pokojowymi. Jednolita zabudowa kuchenna nie rzuca się w oczy, dzięki czemu nie zdominuje części salonowej. W nowoczesnych aranżacjach wszystkie sprzęty i akcesoria kuchenne mogą być schowane są w ścianie.

Połączenie pomieszczeń ma dwie strony medalu.

Zwolennicy takiego rozwiązania przekonują, że to najlepszy sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni, zwłaszcza gdy nasze mieszkanie nie jest zbyt duże. Przeciwnicy z kolei argumentują, że salon połączony z kuchnią traci swój wypoczynkowy charakter, który zakłócają nie tylko dźwięki dobiegające ze strefy kuchennej, ale także zapachy gotowanych potraw. Przyda się zatem nowoczesny okap kuchenny, który będzie cichy i skutecznie pochłonie zapachy.

Choć salon z aneksem kuchennym sprawia, że wnętrze wydaje się większe i przestronniejsze, to  warto zadbać o to, żeby nasz kuchenny rozgardiasz nie był zbytnio widoczny. Można zastosować wiele rozwiązań pozwalających na wizualne oddzielenie kuchni od salonu. Może to być wyspa kuchenna, kontuar, szafki, stół z krzesłami, barek, murek lub sofa. Jeżeli chcemy, aby granica pomiędzy strefą kuchenną a strefą wypoczynkową była wyraźniejsza, to można wstawić drzwi przesuwne, które zastąpią ścianę między kuchnią a salonem. Szklane drzwi pozwolą dodatkowo na odpowiednie oświetlenie aneksu kuchennego i salonu. Granicę może też wyznaczać faktura lub kolorystyka podłogi – połączenie drewna w salonie z płytkami w części kuchennej będzie praktyczne i bardzo efektowne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *