Jakie kwiaty sprawdzą się w sypialni?

Dobierając rośliny doniczkowe do naszego wnętrza warto sprawdzić, które z nich szczególnie nadają się do sypialni. Istnieją bowiem gatunki roślin, które nocą produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Co ciekawe, istnieją też gatunki kwiatów, które pochłaniają z powietrza szkodliwe substancje, a także spowalniają rozwój pleśni i zarodników.

Aloes zwyczajny (Aloe vera)

Aloes zwyczajny w warunkach domowych zwykle dorasta do 1,5m wysokości. Jest to łatwy w uprawie gatunek. Podlewa się go maksymalnie dwa razy w tygodniu, a zimą – nawet rzadziej. Można go przycinać, żeby nadać mu ładny pokrój i ograniczyć wzrost. Najlepiej ustawić go na parapecie lub w pobliżu okna. Produkuje tlen w ciągu nocy, filtruje powietrze i dodatkowo dobrze je nawilża. Dobrze prezentuje się w nowocześnie urządzonych wnętrzach. Co kilka tygodni warto go dokarmić nawozem dla sukulentów. Zimą lubi umiarkowanie chłodne temperatury.

Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata)

Sansewieria gwinejska dorasta do około 1 m wysokości. Ma sztywne, przypominające szable liście. Odmiany sansewierii o długich liściach dobrze wyglądają ustawione na podłodze lub szafkach. Te o krótkich, szerokich liściach najlepiej ustawić na parapecie. Sprawdzi się nawet w zacienionych sypialniach. Produkuje dużą ilość tlenu, również w czasie nocy. To jeden z najłatwiejszych gatunków w uprawie. Należy tylko systematycznie go podlewać i co kilka lat przesadzać do większej donicy. Sansewieria doskonale znosi suche powietrze i najbardziej lubi ekspozycje słoneczne. Nawet w lecie podlewa się ją oszczędnie. Roślinę tą przesadza się rzadko, najlepiej dopiero wtedy, gdy przerośnie doniczkę.

Storczyk (Dendrobium)

Storczyk osiąga maksymalnie 50 cm wysokości. Posiada grube, skórzaste liście. Drobne kwiaty są zebrane w długi kwiatostan. Termin kwitnienia i barwa kwiatów są zależne od konkretnego gatunku. Nowoczesne sypialnie nie mogą obyć się bez storczyka. Warto go ustawiać w wyeksponowanym miejscu. Wadą storczyka jest to, że jest dość trudny w uprawie. Wymaga jasnego stanowiska o rozproszonym świetle i dużej wilgotności. Należy go oszczędnie podlewać. Należy go jak najczęściej zraszać.

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Skrzydłokwiat zawdzięcza swą nazwę kwiatom, które kształtem przypominają skrzydła. Zdobią one roślinę nawet kilka miesięcy, zwłaszcza latem. Skrzydłokwiat ma zdolność do oczyszczania powietrza z substancji toksycznych wydzielanych m.in. przez meble, czy wykładziny. Lubi wilgoć i zraszanie. Aby utrzymać odpowiednią wilgotność, doniczka powinna stać na kamykach na podstawce z wodą. Skrzydłokwiat nie wymaga cięcia – usuwamy jedynie zaschnięte liście i kwiaty. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, przeciągów i zbyt wysokiej temperatury.

Kalanchoe (Kalanchoe thyrsiflora)

Kalanchoe to łatwy w uprawie sukulent, który nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Bardzo lubi nasłonecznione ekspozycje. Podlewa się go umiarkowanie podlewanie. Białawy nalot, który pojawia się na liściach chroni roślinę przed przegrzaniem.

Poszukując roślin do sypialni nie możemy zapomnieć o podstawowej zasadzie aranżacji kwiatów do sypialni. Duże rośliny powinno się ustawiać jedynie w przestronnych sypialniach. W małych pomieszczeniach wystarczą pojedyncze egzemplarze ustawione na parapecie. Lepiej unikać roślin o silnym zapachu, ponieważ mogą powodować reakcje alergiczne i spowodować kłopoty ze spaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *