Mieszkanie w stylu skandynawskim

Styl skandynawski coraz częściej spotykany w naszych wnętrzach został zapoczątkowany przez szwedzkiego malarza Carla Larssona. Zilustrował on u schyłku XIX wieku codzienne życie swojej rodziny. Na jego ilustracjach panowała przytulna, sielska atmosfera. Pastelowe barwy i naturalne materiały nadały pomieszczeniom ciepłą atmosferę, która stała się na tyle symboliczna, że rozprzestrzeniła się daleko poza granice chłodnego półwyspu.

Jaki to styl?

Skandynawskie wnętrza nie lubią przeładowania i chaosu. Styl skandynawski to przede wszystkim jasna kolorystyka, która optycznie rozjaśnia i powiększa przestrzeń. Ma ona zrekompensować niedobór naturalnego światła, który jest typowy dla krajów północy. Dominuje biel, szarości i beże. Intensywne kolory oraz czerń występują tylko w dodatkach typu ceramika, szkło, metal.

Styl skandynawski korzysta głównie z naturalnych materiałów. Najczęściej spotkamy jasne lub bielone drewno. Jeśli chodzi o tkaniny, najczęściej stosowane są bawełna, wełna, len. Wnętrze utrzymane w tradycyjnym skandynawskim stylu cechują też opływowe, zaokrąglone formy. Meble wypoczynkowe mają przede wszystkim gwarantować wygodę. Są więc miękkie i ergonomicznie wyprofilowane.

Nowoczesny styl skandynawski wyraźnie dąży ku minimalizmowi. Znajdziemy w nim proste meble z gładkimi frontami, nowoczesne uchwyty lub szafki bez widocznych uchwytów oraz minimalistyczne dodatki z metalu, ceramiki, plastiku i szkła. Stosowane oświetlenie to industrialne lampy lub kinkiety w metalowych oprawach.

Tkaniny i inne dodatki

Styl skandynawski wykorzystuje dużą ilość tkanin, dzięki którym sypialnia staje się bardzo przytulna. Nowoczesne sypialnie w stylu skandynawskim mają więc na podłodze futrzany dywanik, na którym przyjemnie jest postawić stopy, a na łóżku są poduszki we wzorach nawiązujących do natury. Sprawdzają się też ręcznie tkane narzuty i pledy z grubym splotem w wyraziste wzory lub motywy botaniczne. Rośliny, występujące również na grafikach, często są przedstawiane w uproszczonej, geometrycznej formie. Dekoracją ścian bywają też cytaty, sentencje, litery, czy folkowe motywy.

 

Nie należy zapominać o roślinach – stawiamy je nie tylko na parapetach czy komodach, ale również bezpośrednio na podłodze – najlepiej w glinianych lub aluminiowych donicach. Możemy też wykorzystać na ścianach dekoracyjne płytki cegłopodobne. Choć cegła kojarzy się z surowością, jej imitacja doskonale sprawdzi się w przytulnym wnętrzu utrzymanym w stylu skandynawskim. Przy użyciu płytek cegłopodobnych oraz pastelowych, naturalnych dodatków, możemy z łatwością zaaranżować nasz skandynawski zakątek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *