Minimalistyczny wystrój w naszym domu

Minimalizm to kierunek w architekturze, który powstał w latach 60-tych XX wieku. Czerpie inspiracje z filozofii zen, której filarami są porządek i spokój. Operuje prostymi bryłami i gładkimi powierzchniami. Forma i kolory są oszczędne. Pomieszczenia urządzone w stylu minimalistycznym mają służyć głównie naszemu wypoczynkowi, kojarzyć się z bezruchem, medytacją i ciszą.

Jak stworzyć minimalistyczne wnętrze?

Styl minimalistyczny pozbawia wnętrza wszystkiego, bez czego da się mieszkać. Nowoczesne stoliki, czy sofy są możliwie jak najprostsze. Wszystkie meble w stylu minimalistycznym są głównie jednokolorowe. Najpopularniejsze są szarości, beże, brązy, przydymione błękity czy złamane zielenie. Mocne barwy pojawiają się na tylko pojedynczych elementach lub zdobieniach. Raczej unika się wzorzystych aranżacji.

Sprzęty codziennego użytku w kuchni minimalistycznej są ukryte przed spojrzeniami gości, często schowane są w szafkach wbudowanych w ściany. Minimalizm pozbawia tez pomieszczenie ozdób, bibelotów, koronek.

Nowoczesne aranżacje w stylu minimalistycznym często nawiązują wyglądem do loftów. Do ich aranżacji wykorzystuje się płytki cegłopodobne lub całe ściany z cegieł. W ascetycznie urządzonym wnętrzu sprawdzi się cegła w odcieniach chłodnych i stonowanych.

Na minimalistycznym stole może nawet nie być serwety. Jeśli jednak chcemy, aby na stole leżał obrus, wybierzmy jednokolorowy, bez fantazyjnych wycięć, o prostych brzegach.

Jeśli decydujemy się na żyrandol zamiast prostej lampy, to wybierzmy model w jak najprostszej formie. Mogą być klosze w geometrycznych kształtach lub szklane lampy o industrialnym wyglądzie.

Ponadczasowy minimalizm

Minimalizm jest ponadczasowy. Proste formy i stonowane kolory sprawiają, że wnętrze wygląda oryginalnie oraz stylowo. Nie oznacza to wcale, że nowoczesne wnętrze musi być zimne. Mogą dominować barwy ciepłe lub pastele. W sypialni w stylu minimalistycznym dominują jasne barwy, formy są proste i pozostawiają dużo wolnej przestrzeni. Do białego sufitu doskonale będzie pasować podłoga w monochromatycznych kaflach bez wzorów. Na podłodze mogą też być panele lub deski podłogowe. Raczej unikamy dywanów.

Minimalizm jest nazywany przez złośliwych stylem laboratoryjnym, a czasem nawet szpitalnym. To dlatego, że nie ma w nim ozdób, koronek, czy falbanek. Wnętrze w stylu minimalistycznym pozbawione jest również łuków, wypukłości i innych załamań kątów.

Minimalistyczne meble

Meble mają gładkie, jednolite powierzchnie monochromatyczne. Szafy czy komody mają często lakierowane fronty. Dominują kąty proste. Popularne są też niskie meble modułowe, które pozwalają na różną aranżację poszczególnych segmentów mebli.

Meble w minimalistycznym wnętrzu powinny kontrastować, a nie zlewać się z kolorem ścian. Jeżeli więc np. ściana jest śnieżnobiała, to doskonale będzie do niej pasowała kanapa z czarnej skóry. Gdy decydujemy się na bardziej wyraziste barwy ścian, to lepiej wybrać meble w stonowanych odcieniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *