Urządzamy mieszkanie w stylu eklektycznym

Eklektyzm w meblarstwie to przede wszystkim mieszanka stylów i epok. Meble eklektyczne – zwłaszcza szafy, krzesła i stoły – są cenione ze względu na dekoracyjne formy z bogactwem ornamentu i wysoką jakością wykonania. Najkrócej mówiąc eklektyzm to eleganckie połączenie tradycji i nowoczesności. Jak urządzić mieszkanie w stylu eklektycznym?

Szczypta historii

Styl eklektyczny rozwijał się w głównie latach 1850-1910 i był charakterystyczny dla meblarstwa środkowoeuropejskiego. Mimo odrębności estetycznych w poszczególnych krajach, eklektyzm twórczo czerpał z dawnych form. Ówczesne mieszczaństwo było zainteresowane reprezentacyjnymi meblami w nowych formach.

Różnorodność mebli eklektycznych wynikała z romantycznego zainteresowania przeszłością, ale i zmiennej wnętrzarskiej mody. Wynikała też wprost z wizji projektantów i gustu klientów. Czasem były to wierne kopie dawnych mebli, a czasem sprzęty łączone z nowymi formami, np. z nieznanymi dotąd typami mebli.

Bogactwo zdobień mebli eklektycznych było wynikiem pojawienia się maszyn do obróbki drewna. Urządzenia te nie tylko usprawniły produkcję i obniżyły jej koszty, ale też dały niemal nieograniczone możliwości snycerskie.

Na ziemiach polskich meble eklektyczne wykonywane były z rodzimego drewna. Był to przede wszystkim dąb, czasem także buk lub olcha. Tańszą wersja mebli eklektycznych były sosnowe konstrukcje pokryte zazwyczaj dębowym fornirem.

Eklektyczne sofy, fotele i krzesła cechowały wyraziste obicia tapicerskie. Niegdyś wykonywano je z wzorzystego aksamitu lub pluszu – najczęściej w zieleni, czerwieni lub granacie. Krzesła chętnie wykańczano skórą ozdabianą wyciskanym wzorem i złoceniem. Niezbędnym uzupełnieniem wnętrza były też ciężkie zasłony i kotary, zdobione obrusy oraz wzorzyste dywany.

Jak wyglądają meble w stylu eklektycznym?

Meble eklektyczne są obficie zdobione. Zestawia się dekoracyjne formy z bogatymi rzeźbieniami. Znajdziemy tu najróżniejsze elementy toczone – nogi oraz kolumny i wazony w zwieńczeniach – a także najróżniejsze nakładki, listwy i rozbudowane szczyty. Do popularnych motywów dekoracyjnych należą maski zwierząt.

Oprócz snycerki ozdobą mebli eklektycznych są też okucia – mosiężne lub z brązu. Zarówno oprawy dziurek od klucza, zamki, zawiasy, jak i uchwyty są bogato zdobione, często stylizowane na motywach roślinnych i zwierzęcych.

W towarzystwie mebli eklektycznych warto stosować tkaniny dekoracyjne o lżejszej kolorystyce i bez barokowych ornamentów. Ciekawym rozwiązaniem jest zatem skontrastowanie mebli eklektycznych z nowoczesnymi sprzętami. Eklektyczny stół na rzeźbionych nogach świetnie zagra z prostymi krzesłami obitymi skórą lub lekkimi krzesłami z przezroczystego tworzywa. Przy bogato zdobionych kanapach dobrze będą się prezentowały nowoczesne stoliki o prostej formie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *